Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Platon był mądry

27 kwietnia 2012 | Polskie flexicurity – efekty
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Kształcenie ustawiczne – dobry interes dla ciebie i kraju

Jak to jest? Wszyscy znają stare powiedzenie: „Ucz się ucz, wiedza to potęgi klucz" , ale wygląda jakby akceptacja tej maksymy wygasała wraz z opuszczeniem murów uczelni albo szkoły średniej. To oczywiście lekka przesada, bo 5 – 6 proc. Polaków podejmuje naukę w ramach kształcenia ustawicznego i doskonalenia zawodowego, ale to dwa razy mniej niż w Unii Europejskiej.

Przyczyn jest kilka. Niby wiadomo, że im więcej lat poświęca się nauce, tym lepsza nasza pozycja na rynku pracy: szybciej można ją znaleźć, rzadziej stracić, zarobki są wyższe. Jednak korzyści z nauki są odłożone w czasie, zaś wydatki trzeba ponieść natychmiast. Edukacja wszak kosztuje, a im niższe dochody, tym trudniej wygospodarować środki na naukę. Nadto edukacja jest trochę grą w ciemno: dopiero po szkoleniu czy kursie można sprawdzić, czy faktycznie miał dostatecznie wysoką jakość, by poprawić nasze kompetencje. No i na końcu jest pracodawca, który może docenić nowe umiejętności w postaci podwyżki wynagrodzenia, ale gwarancji nie ma.

A przecież w gruncie rzeczy powinna być, bo jak pisze dr Katarzyna Mikołajczyk z Centrum Rozwoju Edukacji Niestacjonarnej SGH „postęp naukowo-techniczny powoduje ciągłą potrzebę zdobywania dodatkowych, nowych kwalifikacji zawodowych i doskonalenia tych już posiadanych (...) w celu przystosowania się do zmiennej rzeczywistości, a także sprawnego wykorzystywania wielu możliwości, jakie tworzą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9219

Wydanie: 9219

Spis treści

Turystyka

Zamów abonament