Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ilu zatrudnionych niepełnosprawnych

27 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Mateusz Brząkowski

Osoba mająca ważne orzeczenie wskazujące na ograniczenia jej organizmu zwiększa wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych w firmie. Nie ma znaczenia, która z instytucji je wydała

Od 1 stycznia 2011 r. do ustawy o rehabilitacji dodano art. 2a. Mówi on, od którego momentu należy wliczać pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wcześniej z uwagi na brak regulacji w tym zakresie przyjmowano, że zwiększa on stan zatrudnienia od dnia następnego po tym, w którym przedstawił pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności. Nowy przepis uregulował tę problematykę odmiennie.

O ile można się cofać

Obecnie obowiązują zatem takie zasady:

1. Zgodnie z art. 2a ust. 1 osobę niepełnosprawną należy wliczać do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Ale przepis ten stosuje się przede wszystkim w wypadkach pierwszego orzeczenia przedstawionego przez pracownika.

2. Gdy pracownik przedstawia pracodawcy kolejne orzeczenie potwierdzające jego niepełnosprawność, zwiększa stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych:

- od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia – jeśli wynika z niego, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna, a wniosek o wydanie orzeczenia złożyła nie później niż w dniu następnym po tym, do którego ważne było poprzednie orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność; w tym wypadku można więc pracownika zaliczyć wstecznie do ewidencji niepełnosprawnych,

- do trzech miesięcy poprzedzających...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9219

Wydanie: 9219

Spis treści

Turystyka

Zamów abonament