Kiedy wymiana udziałów może być wolna od PIT
Osoba fizyczna nie może skorzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego dla zamiany udziałów, jeżeli wniesiony przez nią aport do spółki celowej nie da tej spółce bezwzględnej większości głosów w spółce pierwotnej
Wielu akcjonariuszy działających razem i w porozumieniu nie może łącznie spełnić warunku uzyskania bezwzględnej większości głosów.
Tak orzekł WSA w Poznaniu 28 marca 2012 r. (I SA/Po 105/12).
We wniosku o interpretację indywidualną osoba fizyczna wskazała, że posiada akcje w spółce akcyjnej, które zamierza wnieść aportem do innej spółki akcyjnej, zwanej spółką celową. Jednocześnie inni akcjonariusze tej samej spółki zamierzają wnieść swoje akcje aportem do spółki celowej, działając w porozumieniu, w drodze jednego podwyższenia kapitału zakładowego spółki celowej. W wyniku tego spółka celowa uzyska bezwzględną większość głosów w spółce akcyjnej.
Wnioskodawca chciałby skorzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 24 ust. 8a ustawy o PIT, który pozwala zwolnić z opodatkowania przychód w postaci nabycia akcji spółki celowej w zamian za akcje spółki akcyjnej (tzw. wymiana udziałów). Organ podatkowy w interpretacji stwierdził, że zwolnienie nie może mieć zastosowania, bo w rzeczywistości są to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta