Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wymiana udziałów może być wolna od PIT

30 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Jakub Pawlak

Osoba fizyczna nie może skorzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego dla zamiany udziałów, jeżeli wniesiony przez nią aport do spółki celowej nie da tej spółce bezwzględnej większości głosów w spółce pierwotnej

Wielu akcjonariuszy działających razem i w porozumieniu nie może łącznie spełnić warunku uzyskania bezwzględnej większości głosów.

Tak orzekł WSA w Poznaniu 28 marca 2012 r. (I SA/Po 105/12).

We wniosku o interpretację indywidualną osoba fizyczna wskazała, że posiada akcje w spółce akcyjnej, które zamierza wnieść aportem do innej spółki akcyjnej, zwanej spółką celową. Jednocześnie inni akcjonariusze tej samej spółki zamierzają wnieść swoje akcje aportem do spółki celowej, działając w porozumieniu, w drodze jednego podwyższenia kapitału zakładowego spółki celowej. W wyniku tego spółka celowa uzyska bezwzględną większość głosów w spółce akcyjnej.

Wnioskodawca chciałby skorzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 24 ust. 8a ustawy o PIT, który pozwala zwolnić z opodatkowania przychód w postaci nabycia akcji spółki celowej w zamian za akcje spółki akcyjnej (tzw. wymiana udziałów). Organ podatkowy w interpretacji stwierdził, że zwolnienie nie może mieć zastosowania, bo w rzeczywistości są to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9221

Wydanie: 9221

Spis treści
Zamów abonament