Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utopił Liberię we krwi

30 kwietnia 2012 | Publicystyka, Opinie | Dariusz Rosiak
Charles Tylor ( w środku), przez zwolenników uważany za półboga, został zmuszony do rezygnacji w 2003 r.
źródło: AFP
Charles Tylor ( w środku), przez zwolenników uważany za półboga, został zmuszony do rezygnacji w 2003 r.

Era Charlesa Taylora, jednego z najokrutniejszych rzeźników w historii Afryki, dobiegła końca – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”

Charles Taylor, jeden z najbardziej bezwzględnych morderców we współczesnej historii, były prezydent Liberii, zarządca imperium przemytniczo-handlowego obracającego milionami dolarów i sprawca kampanii przemocy, która w historii ludzkiego barbarzyństwa zajmuje jedno z poczesnych miejsc, został właśnie uznany za winnego zbrodni wojennych.

Ale to tylko część prawdy o Taylorze i jego procesie.

Wyrok dla szefa państwa

Sąd Specjalny dla Sierra Leone ma dobre wyczucie czasu. 27 kwietnia przypadało święto narodowe tego kraju, dwa dni wcześniej człowiek uznawany za tego, który na ostatnią dekadę XX wieku pogrążył Sierra Leone w morzu krwi, został uznany za winnego. Jego proces kosztował ponad 50 milionów dolarów, całkowity koszt instytucji powołanej do osądzenia winnych zbrodni w Sierra Leone w latach 1991 –2001 to ponad 250 milionów (od 2004 roku zapadło osiem wyroków, orzeczono kary więzienia od 15 do 52 lat).

Taylor jest pierwszym szefem państwa uznanym za winnego przez instytucje międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości. Slobodan Milosević nie doczekał wyroku, umierając w więzieniu, na liście oskarżonych są kolejni pojmani: Laurent Gbagbo z Wybrzeża Kości Słoniowej i ciągle pozostający na wolności Omar al Baszir, prezydent Sudanu.

Organizacje międzynarodowe i prawnicy cieszą się, że werdykt w sprawie Taylora kończy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9221

Wydanie: 9221

Spis treści
Zamów abonament