W samorządzie czasem warto planować zadania
Aby zapewnić obsługę interesantów, urząd nie musi narażać się na koszty opłacania nadgodzin. Wystarczy, że niektórym pracownikom zmieni system czasu pracy
Porządek wewnętrzny jednostki samorządowej i rozkład czasu pracy zatrudnionych w niej pracowników określa regulamin pracy (art. 42 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, DzU nr 223, poz. 1458 ze zm., dalej ustawa).
Oznacza to, że w przypadku większości pracowników samorządowych nie wystąpi konieczność układania harmonogramów czasu pracy, gdyż pracują oni w systemie podstawowym, w stałych dniach i godzinach. Wystarczy więc odpowiednio sformułować zapis regulaminu dotyczący tego zagadnienia.
Urząd dla petenta
Samorząd terytorialny ma obowiązek zapewnić obywatelom możliwość załatwienia spraw w dogodnym dla nich czasie. To wiąże się z koniecznością odejścia, w przypadku niektórych stanowisk, od podstawowego czasu pracy.
Wraz z usunięciem z ustawy przepisu, który określał, że do pracowników samorządowych ma zastosowanie sztywna 40-godzinna tygodniowa norma czasu pracy, znacznie uelastyczniono czas pracy urzędników (art. 43 ust. 1 ustawy). W obecnym stanie prawnym można do nich bowiem stosować wszystkie systemy czasu pracy wynikające z kodeksu pracy.
Umożliwia to znacznie lepsze wykorzystanie czasu pracy samorządowców. Daje bowiem pracodawcy podstawy dla wprowadzenia wobec niektórych stanowisk nieregularnego rozkładu czasu pracy, systemu równoważnego, a w przypadku kierowców –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta