Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka umowa jest najkorzystniejsza dla firmy planującej inwestycję

30 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek
źródło: Rzeczpospolita

Inwestor może wybrać umowę o dzieło lub o roboty budowlane. W zależności od rodzaju kontraktu różne są obowiązki stron, zasady płatności i odpowiedzialności za zapłatę, a także terminy przedawnienia roszczeń

Firma, która planuje inwestycję budowlaną, przed przystąpieniem do jej realizacji powinna zadbać nie tylko o dopełnienie formalności prawnych, jak np. zatwierdzenie projektu budowlanego czy uzyskanie pozwolenia na budowę.

Równie ważne jest znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej, która wykona prace, oraz podpisanie z nią właściwej umowy. Jest to bardzo ważna część procesu inwestycyjnego, gdyż w dużej mierze od właściwego wyboru firmy budowlanej oraz podpisania korzystnej umowy w dużej mierze zależą koszty inwestycji.

Firma przystępująca do realizacji inwestycji powinna pamiętać o tym, by zadbać o zawarcie odpowiedniej umowy z wykonawcą. Najczęściej w grę wchodzi podpisanie umowy o roboty budowlane lub umowy o dzieło.

Rodzaje prac

Jeżeli przedmiotem umowy inwestycyjnej jest pewien rezultat robót, który nie spełnia cech obiektu budowlanego, np. instalacja czy montaż urządzeń, to wówczas mamy do czynienia z umową o dzieło.

Jeżeli natomiast w umowie wykonawca zobowiązuje się do wykonania zgodnie z projektem danego obiektu i oddania go inwestorowi, a inwestor zobowiązuje się do zapłaty ustalonego wynagrodzenia oraz przygotowania terenu do prac budowlanych, to mamy do czynienia z umową o roboty budowlane.

Różnice pomiędzy obu rodzajami umów są na tyle małe, że często te same roboty mogą być wykonywane na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9221

Wydanie: 9221

Spis treści
Zamów abonament