Inwestor może przekonać radę gminy
Przedsiębiorca, któremu miejscowy plan zabrania danej działalności gospodarczej, może zabiegać o jego zmianę
Gminie przysługuje władztwo planistyczne. Ma prawo uchwalać tyle planów, ile chce, oraz narzucać w nich określone zasady gospodarowania na danym terenie. Plany zaś mają charakter przepisów prawa miejscowego, wiążą więc mieszkańców gminy. Naruszając je, narusza się przepisy i inwestycja, która nie jest z nimi zgodna, może zostać potraktowana jako samowola budowlana.
Przedsiębiorca, który chce zainwestować na danym terenie, a obowiązujący dla niego plan jest niekorzystny, zawsze może spróbować go zmienić. Prawo nie daje mu jednak żadnego roszczenia. Gmina może się przychylić do jego próśb, ale nie musi.
Wniosek to podstawa
Przedsiębiorca zainteresowany zmianą planu składa odpowiedni wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Podaje w nim powody uzasadniające zmianę planu oraz korzyści, jakie odniosą z niej mieszkańcy gminy. Zwykle chodzi o zgodę na realizację konkretnej inwestycji. Przepisy nie przewidują szczegółowych procedur ani terminów na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta