Gdy firma upada, nie ma sentymentów
Po ogłoszeniu upadłości pracodawca łatwiej wypowie umowy albo zmieni warunki pracy. Nawet tym, którzy podlegają szczególnej ochronie
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy stanowi podstawowy sposób zmiany treści stosunku pracy przez jednostronne oświadczenie pracodawcy. Jest ono konieczne w przypadku, gdy zmiana ta dotyczy istotnych warunków pracy lub płacy albo jest niekorzystna dla pracownika.
Art. 42 § 1 kodeksu pracy mówi, by do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy odpowiednio stosować przepisy o wypowiedzeniu definitywnym. To w praktyce znacznie utrudnia pracodawcom dokonywanie jednostronnej zmiany warunków pracy.
Dokonując wypowiedzeń zmieniających, pracodawca musi zatem stosować się do art. 38, 39 i 41 k.p., czyli:
- uwzględniać obowiązek związkowej konsultacji tego wypowiedzenia (art. 38 k.p.),
- respektować zakazy wypowiadania zawarte w art. 39 k.p. (z modyfikacją wynikającą z art. 43 k.p.), w art. 41 k.p. oraz w przepisach szczególnych.
Powoduje to, że pracodawca nie może wręczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta