Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak otworzyć dom pomocy społecznej

02 maja 2012 | Prawo i praktyka | Piotr Rogowiecki
źródło: Rzeczpospolita

Aby prowadzić działalność gospodarczą polegającą na zapewnieniu całodobowej opieki osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku, konieczne jest uzyskanie zezwolenia wojewody

Wszystkie prognozy demograficzne pokazują, że polskie społeczeństwo będzie coraz starsze. Rodzi to konsekwencje nie tylko dla systemu emerytalnego, ale także będzie generować popyt na określone usługi. Starsze społeczeństwo to więcej osób potrzebujących stałej opieki, która może zostać zapewniona w części przypadków tylko poza stałym miejscem zamieszkania danej osoby.

Jest to oczywiście zadanie także dla państwa, ale polskie prawo pozwala działać w tym obszarze również osobom prywatnym. To wszystko powoduje, że szukając pomysłu na własną działalność gospodarczą, warto się zastanowić nad otworzeniem ośrodka, który na nasze potrzeby będziemy nazywać domem opieki społecznej. Podstawowym aktem prawnym w tym zakresie jest ustawa z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (dalej: ustawa).

Które usługi należy świadczyć

Ustawa formułuje kilka zasad, które muszą realizować domy pomocy społecznej. Ich usługi powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb osób w nich przebywających. W szczególność przy świadczeniu usług w domach pomocy społecznej należy zapewnić ich pensjonariuszom wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa oraz uwzględniać stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności.

Domy pomocy społecznej, w zależności od tego, dla kogo są przeznaczone, dzielą się na ośrodki dla osób:

- w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9222

Wydanie: 9222

Spis treści
Zamów abonament