Dla wszystkich spraw te same reguły
Postępowanie | Od 3 maja obowiązuje jeden sposób dochodzenia roszczeń cywilnych, niezależnie od tego, czy stroną jest przedsiębiorca czy osoba prywatna
Wszystko to efekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego (dalej k.p.c.) z 16 września 2011 r. (DzU nr 233, poz. 1381).
Choć zmienione przepisy likwidują postępowanie gospodarcze, to jednocześnie pozostawiają rygory z nim związane, modyfikując je i rozszerzając na cały proces cywilny. Ograniczona zostaje też swoboda stron w składaniu pism procesowych – zarówno jeżeli chodzi o ich liczbę, kolejność, jak i zawartość.
Znika postępowanie gospodarcze
Obecnie obowiązujące przepisy k.p.c. regulują odrębnie postępowanie gospodarcze. Jego stronami mogą być wyłącznie podmioty prowadzące działalność gospodarczą lub takie, które prowadziły działalność gospodarczą (przedsiębiorcy) i w związku z tą działalnością weszły w spór cywilny z innym przedsiębiorcą. Specyfiką postępowania gospodarczego jest jego formalizm rozumiany m.in. jako obowiązek zgłaszania wszystkich twierdzeń i dowodów w sprawie w pierwszym piśmie procesowym. Powód w pozwie, a pozwany w odpowiedzi na pozew muszą zgłosić wszelkie twierdzenia i dowody w sprawie. W przeciwnym razie strona traci możliwość powoływania się na nie w dalszym toku postępowania (z nielicznymi wyjątkami).
Po wejściu w życie nowelizacji przepisy postępowania gospodarczego przestaną obowiązywać. W konsekwencji procesy między przedsiębiorcami będą prowadzone w postępowaniu cywilnym, które także częściowo ulegnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta