Klimatyczna szansa na rozwój
Zwiększanie celów emisyjnych jedynie przez Unię jest mało sensowne – mówi Janusz Reiter
Polska zawetowała unijne wytyczne ws. redukcji CO2. Komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard powiedziała, że weto nic nie zmieni. Czy możemy zbudować jakąś koalicję?
Janusz Reiter: Żeby zbudować koalicję, trzeba przedstawić atrakcyjną alternatywę. Polsce się to dotychczas nie udawało. Polityka klimatyczna ma dwa cele. Jeden jest bezpośrednio związany z klimatem i jest to zahamowanie globalnego ocieplenia. Pod tym względem Unia nie odniosła wielkich sukcesów i polski rząd słusznie jej to wytyka. Ale pani Hedegaard i inni unijni politycy nie są naiwni. Jeśli forsują politykę klimatyczną to ze względu na jej drugi cel, którym jest zwiększenie konkurencyjności gospodarki europejskiej. Oni uważają, że ten, kto znajdzie lepszy sposób wykorzystania zasobów naturalnych, będzie miał przewagę konkurencyjną. Stąd forsowanie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.
Czy to jest rzeczywiście zwiększanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta