Wykonawca nie jest bezbronny i może zakwestionować odstąpienie od umowy
Ciężar udowodnienia okoliczności uzasadniających wykluczenie przedsiębiorcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego ciąży na zamawiającym
Oferent wykluczony przez zamawiającego z przetargu nieograniczonego w ramach procedury z ustawy – Prawo zamówień publicznych, na podstawie przepisu art. 24 ust. 1 pkt 1a, nie jest całkowicie bezbronny, gdyż Krajowa Izba Odwoławcza bada, czy zamawiający, odstępując od umowy zawartej uprzednio z wykonawcą w innym postępowaniu przetargowym, popełnił błędy skutkujące bezskutecznością tego odstąpienia od umowy.
Daje to możliwość wniesienia skutecznego odwołania od czynności wykluczenia wykonawcy przez zamawiającego w kolejnym postępowaniu przetargowym.
Stan faktyczny
Szpital przeprowadzał postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego. Przedmiotem tego postępowania był zakup cewników przez zamawiającego – szpital. Zamawiający dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty i zawarł z wykonawcą umowę sprzedaży cewników.
Umowa sprzedaży zawierała zapis, zgodnie z którym zamawiający zastrzegł sobie prawo odstąpienia od umowy w całości lub w części w przypadku wykonania przez wykonawcę poszczególnych zamówień nieterminowo, dostarczenia wyrobu medycznego po upływie terminu jego ważności lub w sytuacji powtarzających się reklamacji ilościowo-jakościowych i naliczenia kary umownej w wysokości 10 proc. ceny przedmiotu umowy.
Szpital jednokrotnie zareklamował sprzedany wyrób medyczny – cewnik,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta