Handlowiec dostanie pensję za dojazd do miejsca delegacji
Przemieszczanie się pracowników mobilnych podczas podróży służbowej trzeba opłacać na takich samych zasadach jak pracę wykonywaną w siedzibie pracodawcy
W przypadku delegacji odbywanej samochodem służbowym do czasu pracy z zasady nie wlicza się tego poświęconego na dojazd do docelowej miejscowości i drogę powrotną.
Takiego wliczenia należy jednak dokonać przy pracownikach mobilnych (np. przedstawicielach handlowych) lub gdy przejazdy pokrywają się z normalnymi godzinami pracy delegowanego.
Zwrot kosztów i diety
Pracownikowi wysłanemu w podróż służbową w celu realizacji wyznaczonych przez pracodawcę zadań przysługują określone należności, m.in. diety, zwrot kosztów przejazdów czy noclegu.
Delegując swych podwładnych poza miejsce pracy ustalone w umowie o pracę, oprócz doświadczania kłopotów z prawidłowym ustaleniem wysokości należnych na tę okoliczność świadczeń, firmy niejednokrotnie stają w obliczu problemów związanych z prawidłowym rozliczaniem czasu pracy w delegacji. A co za tym idzie, mają kłopot z właściwym jego wynagradzaniem.
Trudności wynikają głównie z pewnych odmienności, jakie w zakresie liczenia godzin pracy delegowanych występują w stosunku do podwładnych wykonujących przypisane zadania stacjonarnie, czyli np. wyłącznie lokalnie w placówce podmiotu zatrudniającego.
Nadgodziny na wyjeździe
Czas poświęcony na pracę w trakcie podróży służbowej pracodawca powinien rozliczać i opłacać tak jak czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta