Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Igrzyska z widokiem na przyszłość

02 maja 2012 | Sport | Krzysztof Rawa
Wioska olimpijska w Stratford ma się po zawodach zamienić w osiedle z mieszkaniami w przystępnych cenach
źródło: LOCOG/eyevine/EAST NEWS
Wioska olimpijska w Stratford ma się po zawodach zamienić w osiedle z mieszkaniami w przystępnych cenach

Co zostanie Brytyjczykom po olimpiadzie – długi i puste stadiony jak w Pekinie i Atenach, czy tętniące życiem nowe dzielnice stolicy?

Po raz pierwszy to pytanie Brytyjczycy postawili sobie kilka lat przed uroczystością otwarcia. I razem z budową obiektów zaczęli planować ich przyszłość po olimpiadzie. Dziś, na niespełna trzy miesiące przed zapaleniem znicza, sześć z ośmiu głównych aren ma zapewniony byt na długie lata. Plan jest taki, żeby miały wszystkie.

W rządzie Davida Camerona jest minister ds. dziedzictwa igrzysk. Powołano do życia Olympic Park Legacy Company, firmę odpowiedzialną za regenerację i rozwój obszarów poolimpijskich. Najwięcej ma zyskać wschodni Londyn, rejon Stratford, kiedyś jedna z najbardziej ponurych dzielnic miasta. Stuhektarowy Park Olimpijski, który od 2013 roku będzie nosił nazwę Queen Elizabeth Olympic Park, zostanie miejscem zabawy i wypoczynku dla tysięcy osób.

Firma Balfour Beatty stworzyła fundację rozwoju parku z planem na 20 lat. Plan nazywa się „Wyczyścić, połączyć, zakończyć". Wyczyścić z obiektów i dojazdów zbudowanych tylko na czas zawodów, połączyć z siecią komunikacyjną miasta, także ze ścieżkami rowerowymi, zakończyć budową takich obiektów, które przekształcą teren w ogólnodostępny obszar rekreacyjny. Powstaną szkoły, place zabaw, parki technologiczne, może nawet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9222

Wydanie: 9222

Spis treści
Zamów abonament