Kiedy apteka rozlicza VAT od refundowanego leku
Obowiązek podatkowy od kwoty zapłaconej za leki przez kupującego powstaje na zasadach ogólnych, czyli co do zasady w momencie ich wydania. Podatek od dotacji trzeba wykazać w deklaracji za okres, w którym wpłynęła ona na konto
- Jestem księgowym w aptece, która prowadzi sprzedaż leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Refundacja wpływa na rachunek bankowy po wydaniu leków klientowi. W jaki sposób należy rozliczać VAT należny od sprzedaży leków, za które apteka otrzymuje taką refundację? Czy kwota refundowana powinna być rozliczana w tym samym momencie co obrót należny od pacjenta zarejestrowany na kasie fiskalnej? – pyta czytelnik.
Aby ustalić sposób rozliczenia VAT od sprzedaży leków refundowanych, należy bliżej przyjrzeć się przebiegowi całej transakcji. Przy dostawie leku refundowanego przez NFZ uregulowanie ceny za wydany lek następuje dwuetapowo, a mianowicie w części zapłaconej przez klienta – przy wydaniu leku oraz w części zrefundowanej przez Fundusz Zdrowia – po wydaniu leków.
Taki przebieg transakcji powoduje określone skutki związane z ustaleniem podstawy opodatkowania oraz daty powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Podstawa opodatkowania
Z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podstawę opodatkowania stanowi obrót, przez który należy rozumieć kwotę należną z tytułu sprzedaży, obejmującą całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta