Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grzywna za utrudnianie egzekucji

17 maja 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

Dłużnik i firma, która go zatrudnia, mogą słono zapłacić za brak współpracy z sądem lub komornikiem

Od 3 maja obowiązują zmienione przepisy kodeksu postępowania cywilnego (ustawa nowelizująca z 16 września 2011 r., DzU nr 233, poz. 1381). Podwyższają one wysokość grzywny, jaka grozi za utrudnianie egzekucji. Poprzednio było to maksymalnie 500 zł. Teraz trzeba będzie zapłacić już 2 tys. zł.

Najpierw zapytają...

Grzywnę może wymierzyć organ egzekucyjny (a więc zarówno sąd, jak i komornik). Ma on prawo żądać od uczestników postępowania (czyli zarówno dłużnika, jak i wierzyciela, a w określonych przypadkach także i innych osób) złożenia wyjaśnień niezbędnych do prowadzenia egzekucji. Chodzi o uzyskanie informacji, które są potrzebne nie tylko do prowadzenia egzekucji, ale również jej wszczęcia.

Trzeba jednak pamiętać, że w tym trybie nie można żądać wyjaśnień dla ustalenia majątku dłużnika, służy do tego postępowanie o wyjawienie majątku (wyjątek dotyczy jednak spraw alimentacyjnych, kiedy to komornik z urzędu jest zobowiązany do przeprowadzenia dochodzenia mającego na celu ustalenie zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania).

Organ egzekucyjny powinien wyznaczyć termin do złożenia wyjaśnień (przy czym zobowiązany do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9234

Wydanie: 9234

Spis treści
Zamów abonament