Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć wydatki, gdy biuro jest tuż obok sypialni

17 maja 2012 | Prawo i praktyka | Agnieszka Smolarczyk

Jeśli dom lub mieszkanie są wykorzystywane w działalności gospodarczej, to opłaty ponoszone w związku z ich eksploatacją mogą być kosztem uzyskania przychodów. Ale tylko w takim zakresie, w jakim służą potrzebom firmy

W jaki zatem sposób przedsiębiorca powinien je rozliczyć? Najlepiej proporcjonalnie. Potwierdzają to organy podatkowe.

Przykładem są interpretacje izb skarbowych w Katowicach z 25 marca 2011 r. (IBPBI/1/415-1302/10/KB), Bydgoszczy z 2 lutego 2010 r. (ITPB1/415-838/09/PSZ), a także w Warszawie z 28 kwietnia 2011 r. (IPPB1/415-142/11-4/MT).

Wynika z nich, że koszty utrzymania mieszkania (ewentualnie domu), w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu w takiej części, w jakiej przypadają bezpośrednio na prowadzoną działalność gospodarczą.

Jednym ze sposobów ustalenia tej części wydatków jest zastosowanie do obliczeń wskaźnika udziału powierzchni zajmowanej na działalność gospodarczą do całej powierzchni lokalu. Tylko ta część wydatków ponoszonych przez podatnika (odpowiadająca stosunkowi powierzchni budynku wykorzystywanego do prowadzenia działalności do ogólnej powierzchni budynku) może być zaliczona do kosztów podatkowych.

Pozostałej części wydatków, czyli tych, które dotyczą części budynku wykorzystywanej na własne cele mieszkaniowe, nie wolno zaliczyć do kosztów podatkowych (są to typowe wydatki o charakterze osobistym, ponoszone w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a nie osiągnięcia, zachowania albo zabezpieczenia źródła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9234

Wydanie: 9234

Spis treści
Zamów abonament