Nadgodziny niepełnosprawnego kierownika są płatne
U kadry zarządzającej zakładem pracy zazwyczaj przyjmuje się, że ze względu na pełnioną funkcję ich ponadnormatywne zadania zostały już opłacone w wynagrodzeniu zasadniczym
Pojęcie kadry zarządzającej (art. 1514 kodeksu pracy) obejmuje nie tylko „pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy”, czyli zarząd sensu stricto, ale także „kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych”, czyli pracowników podległych formalnie i organizacyjnie pierwszej z wymienionych grup.
Zdaniem Sądu Najwyższego, które wyraził w wyroku z 4 czerwca 2008 r. (II PK 326/07) ocena zajmowanego stanowiska jako kierowniczego ma w świetle art. 1514 k.p. przede wszystkim to znaczenie, że przepis ten dotyczy pracowników, których stanowisko pozwala na wydawanie poleceń związanych z pracą innym pracownikom, przede wszystkim dotyczących wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych pod nadzorem zlecającego. Brak podwładnych i współpraca z podmiotami zewnętrznymi przemawia przeciwko uznaniu stanowiska za kierownicze.
Faktyczne zakwalifikowanie podwładnego do grupy kadry zarządzającej zależy jednak od okoliczności danej sprawy. Wskazuje na to wyrok SN z 17 listopada 1981 r. (I PR 92/81). Zgodnie z nim pracownik kierujący komórką organizacyjną, wyodrębnioną w strukturze zakładu pracy, nie zajmuje stanowiska kierowniczego w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, jeśli kieruje zespołem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta