Firma w kłopotach wstrzyma pomoc socjalną
Zostało kilkanaście dni, podczas których część pracodawców może zrezygnować z tworzenia funduszu socjalnego w 2012 r. albo obniżyć wysokość odpisów. Muszą jednak zachować stosowne procedury
Obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej funduszu) został nałożony na pracodawcę, który według stanu na 1 stycznia danego roku zatrudnia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Ci z mniejszą załogą mają prawo utworzyć fundusz albo zamiast tego wypłacać świadczenia urlopowe.
Stan zatrudnienia nie ma jednak znaczenia w jednostkach budżetowych. One muszą tworzyć fundusz bez względu na liczbę pracowników.
Zbliża się termin, kiedy pracodawcy muszą przekazać pierwszą transzę na fundusz w wysokości 75 proc. odpisów podstawowych. Mają na to czas do końca maja, chyba że na 2012 r. zablokowali swoją działalność socjalną.
Co do zasady z tworzenia funduszu może zrezygnować każdy pracodawca (z wyjątkiem budżetowego), który znajdzie się w przejściowych trudnościach finansowych. Ale wymogi formalne oraz termin, w którym muszą dokonać rezygnacji, zależą od liczby zatrudnionych pracowników oraz od rodzaju funkcjonujących w firmie aktów wewnątrzzakładowych.
Mniej niż 20 etatów
U pracodawcy zatrudniającego poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty sposób dokonania rezygnacji zależy od tego, czy funkcjonuje u niego układ zbiorowy pracy bądź regulamin wynagradzania, czy też nie ma on obowiązku utworzenia tych aktów prawa wewnętrznego i ich nie posiada....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta