Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zmiany kursów walut wpływają na amortyzację

11 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Maciej Jurczyga

Podatnik kupujący środek trwały, którego cena jest wyrażona w walucie obcej, musi określić jego wartość początkową. Może w ten sposób kształtować wynik finansowy firmy oraz zmniejszyć jej obciążenia podatkowe

Po zakupie środka trwałego, należy wprowadzić go do ewidencji środków trwałych, określając we właściwy sposób jego wartość początkową, która jest podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z  utartą praktyką przyjęło się, że na wartość początkową środka trwałego składają się wszelkie koszty poniesione do dnia jego oddania do  używania, w tym także ewentualne różnice kursowe. Faktycznie, zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości, cena nabycia (koszt wytworzenia) środków trwałych obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, na ich nabycie (wytworzenie), w tym również koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe.

Jednocześnie w art. 16g ust. 5 ustawy o CIT stwierdzono, że cenę nabycia (koszt wytworzenia) środka trwałego koryguje się o różnice kursowe, naliczone do  dnia przekazania.

Oznacza to, że wszelkie różnice kursowe związane z nabyciem (wytworzeniem) środka trwałego powstałe do dnia jego oddania do używania, zarówno na  gruncie rachunkowym, jak i podatkowym, należy zaliczyć do wartości początkowej. Te zaś, które powstaną po tym dniu, będą już kosztem albo przychodem również podatkowym, okresu, w którym powstały.

Okazuje się zatem, że w prosty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9280

Wydanie: 9280

Spis treści
Zamów abonament