Urlop z dala od pracy
Co trzeci Polak nie oderwie się na wakacjach od firmy. Ten błąd często popełniają menedżerowie
Sprawdzony sposób na spokojniejszy urlop, bez telefonów z pracy? Nagrywamy na komórce komunikat, że jesteśmy na wakacjach, ale jeśli rozmówca uważa, że sprawa, z którą dzwoni, jest bardzo pilna, to może zostawić albo wysłać wiadomość. Tę metodę poleca i sam stosuje psycholog Krzysztof Kosy, który radzi też, by nie zabierać zawodowych obowiązków na urlop. Choć wielu Polaków skusi się na takie rozwiązanie – według sondażu firmy Regus co trzeci przeznaczy część tegorocznego urlopu na pracę, a prawie co czwarty zamierza poświęcić na nią część wakacyjnego wyjazdu. – W rezultacie mentalnie cały czas jesteśmy w pracy, co utrudnia prawdziwy odpoczynek – podkreśla Krzysztof Kosy.
Ryzyko wypalenia
Większość psychologów twierdzi, że warto skorzystać z kodeksowej możliwości jednego dłuższego, co najmniej dwutygodniowego urlopu w roku. – Dopiero na początku drugiego tygodnia przestaje nam się śnić praca. Dlatego dobrze jest zrobić sobie dłuższą przerwę. Byle nie za długą, bo wtedy trudniej będzie wrócić do pracy – dodaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta