Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed zatrudnieniem na cenzurowanym

11 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Jeśli pracownik zatai, że popełnił przestępstwo przed podpisaniem angażu, to szef nie może z tego powodu się z nim rozstać. Bezpieczniej jest pożegnać go z innej przyczyny

Na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 k.p. pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie, gdy w czasie trwania umowy o pracę popełni on przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli jest ono oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem. Przepis wskazuje wprost, że chodzi o czyny, których podwładny dopuścił się w czasie obowiązywania umowy o pracę.

Powstaje jednak wątpliwość, jak postąpić z tymi, którzy coś przeskrobali, zanim podpisali umowę o pracę.

Przykład

15 lutego 2012 r. pan Marek złożył w banku sfałszowane zaświadczenie o zatrudnieniu, aby uzyskać kredyt. Ponieważ sprawa nie budziła wątpliwości, pan Marek postanowił dobrowolnie poddać się karze.

Posiedzenie w tej sprawie sąd wyznaczył na 20 kwietnia 2012 r. Tymczasem 1 kwietnia 2012 r. pan Marek rozpoczął pracę w hurtowni, w dziale rozliczeń z klientami. Sąd wydał wyrok skazujący, który uprawomocnił się 28 kwietnia 2012 r.

W tej sytuacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9280

Wydanie: 9280

Spis treści
Zamów abonament