Kontrakt zabezpieczy hipoteka lub poręczenie innej osoby
Wierzyciel powinien zadbać o swoje interesy już w momencie podpisywania umowy
Podczas zawierania wszelkiego rodzaju kontraktów szczególnie ważną rolę odgrywa stopień ryzyka związany z niewykonaniem zobowiązania przez nierzetelnego dłużnika. Z tego też względu wierzyciele powinni zwracać szczególną uwagę na określone w umowie środki zabezpieczenia spełnienia świadczenia.
Zawsze warto też w miarę możliwości negocjacyjnych proponować dodatkowe środki.
Jednak przede wszystkim – o ile jest to możliwe – wierzyciel powinien wyraźnie uzależnić możliwość zawarcia umowy od zapewnienia przez dłużnika odpowiedniego zabezpieczenia.
Uwaga! Nie budzi wątpliwości, że najskuteczniejszymi sposobami ochrony interesów wierzyciela są zabezpieczenia rzeczowe w postaci m.in. hipoteki bądź zastawu rejestrowego.
Może się zdarzyć, że dłużnikowi zabraknie odpowiednich aktywów, które da się obciążyć zabezpieczeniem. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem będzie zastrzeżenie zabezpieczeń o charakterze osobistym prowadzące do powiększenia liczby podmiotów po dłużnej stronie zobowiązania. Mogą tym być różnego rodzaju poręczenia czy umowy o przystąpieniu do długu przez osobę trzecią.
Zważywszy jednak na to, że jest to dość mocne zabezpieczenie, o ile oczywiście dodatkowy dłużnik ma odpowiedni majątek, jego zastosowanie przy nawiązaniu współpracy z kontrahentem uzależnione jest od silnej pozycji wierzyciela. Znacznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta