Kiedy skutecznie uda się zainwestować w wyższy zasiłek
Przedsiębiorca, który zbyt pochopnie skorzysta z tego, że ZUS nie może kwestionować kwoty zadeklarowanej jako podstawa składki chorobowej, i podniesie ją tuż przed korzystaniem ze świadczenia, zazwyczaj
Dylemat, czy płacić na ZUS więcej, ma wielu przedsiębiorców, którzy są świadomi, że niedługo przyjdzie im skorzystać z zasiłków wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. Najczęściej dotyczy to kobiet w ciąży, które chcą sobie zapewnić wyższy zasiłek macierzyński.
Jeszcze jakiś czas temu możliwość podniesienia podstawy wymiaru składek z niewielkim wyprzedzeniem przez uzyskaniem prawa do świadczenia była mocno kontrowersyjna. Przedsiębiorca ryzykował, a właściwie mógł być pewien, że ZUS będzie chciał podważyć prawidłowość takiego postępowania.
Jednak Sąd Najwyższy wyrokiem z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10) dał takim rozwiązaniom zielone światło. Uznał, że ZUS nie ma prawa kwestionować wysokości podstawy składki chorobowej, jaką zadeklarował prowadzący pozarolniczą działalność.
Tym samym podniesienie tej podstawy, przy braku innych przesłanek wskazujących na zamiar wyłudzenia świadczenia chorobowego, przestało być traktowane jak kombinatorstwo.
Pozostaje jednak kwestia tego, czy warto z tej możliwości skorzystać. Na pewno wcześniej trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw. Inaczej więcej pieniędzy z portfela ubędzie, niż przybędzie.
Nie mniej niż
Z zasady nikt nie płaci na ZUS więcej, niż musi. Dlatego większość przedsiębiorców reguluje opłaty na ubezpieczenia od najniższej możliwej podstawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta