Jakie są skutki przelewu wierzytelności
Z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wynika, że sprzedaż wierzytelności za cenę niższą niż nominalna, która odzwierciedla rzeczywistą ekonomiczną wartość wierzytelności, nie podlega VAT
Wniesienie aportem wierzytelności też nie powinno być zatem opodatkowane.
Wierzyciel ma prawo dokonać cesji wierzytelności, tj. przeniesienia jej na osobę trzecią nawet bez zgody dłużnika.
Przelew wierzytelności na osobę trzecią może wynikać z różnych tytułów prawnych, w tym m.in. ze sprzedaży wierzytelności lub wniesienia jej aportem do spółki osobowej lub kapitałowej. Jakkolwiek w obu przypadkach własność wierzytelności zostaje przeniesiona na nowego wierzyciela, to jednak skutki podatkowe takiej transakcji mogą być odmienne.
Zmiana w orzecznictwie
W przypadku sprzedaży wierzytelności zasadniczo nabywca zwalnia wierzyciela z obowiązku dochodzenia wierzytelności, wypłacając mu jej rynkową wartość. Często się zdarza, że wartość rynkowa sprzedawanej wierzytelności różni się od jej wartości nominalnej, na przykład w przypadku trudności z uzyskaniem zapłaty od dłużnika. Wówczas dyskonto (tj. różnica pomiędzy nominalną wartością wierzytelności a ceną płaconą przez nabywcę) odzwierciedla ekonomiczną wartość nabywanej wierzytelności.
Przez długi czas organy podatkowe oraz w większości sądy administracyjne stały na stanowisku, że w takim przypadku nabywca wierzytelności świadczy usługę VAT i jest on zobowiązany rozpoznać obrót VAT w wysokości dyskonta. Taka wykładnia przepisów wynika m.in. z interpretacji Izby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta