Spór o Rosję w WTO
Po wstąpieniu do Światowej Organizacji Handlu Rosja straci możliwość swobodnego stosowania embarga pod pretekstem ochrony zdrowia swoich konsumentów – pisze analityk ds. wschodnich
Osiemnaście lat rozmów Rosji z WTO, zakończonych podpisaniem protokołu akcesyjnego w grudniu zeszłego roku, stanowi jak dotąd najdłuższy okres negocjacji w historii tej organizacji. Rosja powinna ratyfikować wszystkie dokumenty do 23 lipca, ażeby stać się jej pełnoprawnym członkiem. Zaskarżenie przez opozycyjną grupę posłów protokołu akcesyjnego do Sądu Konstytucyjnego oraz przełożenie przez rosyjską Dumę terminu ostatecznego głosowania z 4 na 10 lipca pokazuje, że mimo poparcia najwyższych władz członkostwo w WTO wciąż napotyka na opór znacznej części elity polityczno-biznesowej.
Warunki wejścia
Zgodnie z przyjętymi ustaleniami Rosja zobowiązana jest do obniżenia szeregu stawek celnych na importowane przez nią artykuły (średnio z 10 do 7,8 procent). W największym stopniu zmiany dotyczą drewna, papieru, technologii informatycznej, zbóż i produktów mlecznych, a w najmniejszym produkcji chemicznej oraz elektromaszynowej.
Władze Rosji zobowiązały się również do zniesienia ilościowych ograniczeń importu, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta