Coraz gorzej ze skutecznością
Są zyski, ale w przeszłości bywało dużo lepiej
W grupie funduszy inwestujących w obligacje na krajowym rynku najlepiej w analizowanych okresach poradziła sobie UniKorona Obligacje (ponad 1 mld zł aktywów), zarządzana przez Dariusza Laska. Praktycznie w każdym okresie osiągnęła wynik lepszy od benchmarku.
Dobrze wypadł też PZU Papierów Dłużnych Polonez.
W ciągu roku i dwóch lat wypracował najwyższe stopy zwrotu. Stabilne względem benchmarku wyniki miał też Skarbiec Depozytowy i PKO Papierów Dłużnych Plus.
Natomiast w czołówce funduszy pieniężnych uzyskujących najstabilniejsze wyniki znalazły się: Amplico Pieniężny, którego średni wynik był o ponad 3 pkt proc. wyższy od benchmarku, Novo Gotówkowy (średnio o 1,9 pkt proc. powyżej wzorca), KBC Portfel Pieniężny (ponad 2 pkt proc.).
Zarządzający funduszami pieniężnymi nieźle potrafią wykorzystać możliwości rynkowe, choć w ostatnim czasie sytuacja pod tym względem się pogorszyła. Jeszcze w kwietniu około 80 proc. funduszy z tej grupy miało wyniki lepsze od benchmarku. Dziś ten odsetek spadł do około 60 proc.
Ze skutecznością było najgorzej w ciągu ostatnich trzech miesięcy, kiedy to zaledwie 15 proc. funduszy pokonało benchmark. Należy to wiązać z podwyżką stóp procentowych i wzrostem rentowności bonów skarbowych (spadek cen). Najwyraźniej większość zarządzających nie dostosowała portfela do zmieniających się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta