Bliżej elektrowni i kopalni
Podtrzymujemy plany inwestycyjne – mówi prezes Kompanii Węglowej
Rz: Czy w kontekście polityki klimatycznej UE i planu dekarbonizacji budowa waszej elektrowni wspólnie z partnerem ma w ogóle rację bytu?
Joanna Strzelec-Łobodzińska: Temat emisji dwutlenku węgla konsekwentnie wraca. Ja zaś mam nadzieję, że równie konsekwentnie będzie oprotestowywany przez stronę polską, bo pomysły dekarbonizacji są niekorzystne od strony makroekonomicznej i społecznej, a przede wszystkim bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nie wyobrażam sobie budowy równocześnie wielu elektrowni atomowych w połączeniu z energetyką wiatrową. Energetyka oparta na węglu nadal będzie Polsce niezbędna. Stąd też nasze plany budowy takiej elektrowni. Pod koniec czerwca podpisaliśmy list intencyjny z jednym z dwóch azjatyckich partnerów, z którymi rozmawiamy o budowie elektrowni (chodzi o Shanghai Electric Group, choć Kompania oficjalnie tego nie potwierdza – przyp. red.). Jeśli rozmowy przyniosą oczekiwane rezultaty, to do końca września...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta