Zero tolerancji dla poniżania i szykan współpracowników
Zastraszeni, z zaniżoną samooceną i wiecznie zestresowani – to najczęstszy obraz zatrudnionych, którzy doświadczają przemocy psychicznej w środowisku zawodowym. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że są ofiarami mobbingu
O konflikt w pracy nietrudno. Wystarczy niewinny, nierozwiązany w porę problem, nieprawidłowy podział obowiązków lub niewłaściwy przepływ informacji w firmie. Nękanie personelu może się zdarzyć wszędzie i dotyczyć pracownika recepcji, operatora wózków widłowych czy nawet menedżera dużej firmy.
Przejawia się na wiele sposobów, dlatego trudno czasami właściwie ocenić, czy określone zachowanie lub działanie jest przemocą psychiczną, czy np. narusza dobra osobiste.
Wiele twarzy
Przykłady nękania psychicznego można mnożyć, ponieważ mobbing ma wiele twarzy, w zależności od tego, w jakim celu jest stosowany. Gdy np. ma utrudniać komunikację, wtedy zazwyczaj polega na ograniczaniu przez przełożonego lub kolegów swobody wypowiadania się, ciągłej krytyce wykonywanej pracy lub życia prywatnego, uniemożliwieniu kontaktu poprzez poniżające spojrzenia i gesty.
Natomiast zachowania, które zaburzają stosunki społeczne, najczęściej objawiają się unikaniem przez szefa rozmów z podwładnym, ignorowaniem bądź przeniesieniem go w miejsce z dala od kolegów. Z kolei do działań mających zaburzyć społeczny odbiór pracownika zaliczamy złe wyrażanie się o nim, rozsiewanie plotek na jego temat, podejmowanie prób ośmieszenia go czy parodiowanie jego sposobu chodzenia, mówienia lub gestów.
Mobbing obejmuje też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta