Zlecenie nie zwiększy zasiłku
Przychód z cywilnego kontraktu podpisanego z własnym pracodawcą można uwzględnić w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych tylko wtedy, gdy umowa trwa w czasie absencji zdrowotnej
Gdy pracownik podpisze umowę-zlecenie ze swoim pracodawcą, również z tego cywilnego kontraktu jest uznawany do celów ubezpieczeń za pracownika. Dlatego przychód ze zlecenia rozliczany jest ze składek jak ten osiągnięty z racji pozostawania w stosunku pracy.
Podstawą wymiaru składek społecznych, w tym chorobowej, jest wówczas suma pensji z umowy o pracę i zlecenia. Z tego powodu również podstawa wymiaru zasiłku chorobowego może być odpowiednio wyższa, chyba że kontrakt cywilny został rozwiązany.
- Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika mam wliczyć przychód, jaki otrzymywał z tytułu dodatkowo zawieranych z nim umów-zleceń? Umowy nigdy nie były podpisywane w ciągłości. W ciągu ostatnich 12 miesięcy było ich nawet siedem i niektóre trwały tylko przez część miesiąca. Czy wliczać wynagrodzenie z tych kontraktów, jeśli obecnie pracownik nie wykonuje już umowy-zlecenia? A jeśli tak – to czy uzupełniać przychód za miesiące, w których umowa-zlecenie trwała niepełny miesiąc? – pyta czytelnik.
Podstawę wymiaru przysługującego pracownikowi zasiłku chorobowego ustala się jako przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających ten, w którym powstała niezdolność do pracy.
Tak wynika z art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta