Zostają na dysku albo wędrują w chmury
Kopie zapasowe można robić samodzielnie. Trzeba wtedy kupić oprogramowanie i nośniki do archiwizowania. Można też zlecić tworzenie ich firmie zewnętrznej. Korzysta się wówczas z usługi backupu w chmurze
Dane cyfrowe łatwo utracić w wyniku awarii sprzętu, oprogramowania, sieci energetycznej czy choćby zgubienia lub kradzieży laptopa. Utrata danych jest dużym zagrożeniem dla przedsiębiorstwa. Dlatego regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa, czyli tzw. backupu to konieczność.
Niestety firmy, zwłaszcza mniejsze, nie zawsze o tym pamiętają. Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2012 r. przez Comarch, kopie bezpieczeństwa wykonuje niespełna 40 proc. polskich przedsiębiorstw. Pozostałe lekceważą problem, choć utrata danych wiąże się z wysokimi kosztami.
Systemy z bazami danych, ERP, MRP, informacje o klientach, kontraktach, dane finansowo-księgowe – wszystko to składa się na ogromny kapitał. Posiadanie go umożliwia przedsiębiorstwu konkurowanie z innymi podmiotami na rynku. Przywrócenie utraconych danych nie zawsze jest możliwe. A jeśli można to zrobić, trzeba ponieść duże wydatki. Odzyskanie danych z dysku o pojemności 250 GB kosztuje około 4000 zł. Poza tym utrata danych często wiąże się z fizycznym uszkodzeniem sprzętu, który trzeba naprawić lub wymienić. A to również sporo kosztuje.
Na własną rękę
Samodzielna administracja backupem może z powodzeniem zastąpić droższe usługi. Trzeba ustalić, jakie dane powinny być kopiowane, a następnie wybrać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta