Wolno zagospodarować zmniejszoną połówkę etatu
Umowa czasowa za nieobecnego podwładnego może być wyższa niż wymiar, w którym pracował zastępowany. Muszą to jednak uzasadniać obiektywne okoliczności
- Zatrudniona na pełny etat chce po urlopie macierzyńskim wrócić do firmy, ale w zmniejszonym o połowę wymiarze czasu pracy. Czy na tę pozostałą połówkę możemy zatrudnić osobę na zastępstwo? A jeśli ta osoba się sprawdzi, czy dopuszczalna jest modyfikacja jej umowy poprzez zwiększenie wymiaru czasu pracy? I odwrotnie – jeśli nie podoła zadaniom, to czy będziemy mogli wymówić jej angaż? – pyta czytelnik.
Dopuszczalne jest zawarcie umowy o pracę na cząstkowy wymiar etatu, jeśli zastępowany pracownik wybrał to uprawnienie zamiast urlopu wychowawczego. Co więcej, umowa z zastępcą może być zawarta na większy wymiar zajęć niż ten wynikający z obniżki z art. 1867 kodeksu pracy. Ale po kolei.
Połowiczne zastępstwo
Zgodnie z art. 1867 k.p. pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie swojego wymiaru czasu pracy do nie niższego niż połowa pełnego wymiaru w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Jeśli rodzic skusi się na łączenie aktywności zawodowej z wychowaniem potomka, to po przekazaniu pracodawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta