Tańszy pieniądz nas nie uratuje
Oczekiwania, że banki centralne wyciągną światową gospodarkę z kryzysu, rosną. RPP może pójść w ślady EBC
Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi wzbudził na rynkach tak silne oczekiwania, że instytucja rzuci się do walki z kryzysem fiskalnym, iż nie był w stanie im sprostać. Tuż po rozpoczęciu konferencji, wieńczącej wczorajsze posiedzenie rady zarządzającej EBC, kurs euro wobec dolara mocno wystrzelił, aby następnie w ciągu kilku minut tąpnąć o niemal 2 proc. Pociągnęło to w dół złotego. Giełdy w Mediolanie i Madrycie straciły po 4-5 proc., a amerykański Standard & Poor's 500 spadł czwarty dzień z rzędu.
Stopy procentowe w eurolandzie pozostały bez zmian, nie padły też żadne konkrety, co do ewentualnego skupu obligacji skarbowych zadłużonych państw strefy euro przez bank centralny. Draghi takich zakupów nie wykluczył, ale wyjaśnił, że będą się one odbywały na innych zasadach niż w ostatnich latach, gdy EBC skupił w dwóch falach papiery Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Portugalii i Włoch warte 200 mld euro. Teraz kraj, który będzie chciał skorzystać z pomocy, w pierwszej kolejności będzie musiał poprosić o wsparcie unijne fundusze pomocowe, z czym będzie się wiązał wymóg naprawy finansów publicznych. Mimo to inwestorzy i ekonomiści coraz mocniej wierzą, że to władzom monetarnym przypadnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta