Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skorygowanie rozliczeń uchroni firmę przed egzekucją

08 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Aneta Szwęch

Komornik sądowy może zająć zwrot podatku od towarów i usług. Podatnik, który dowie się o planowanym zajęciu, ma jednak prawo złożyć korektę deklaracji, rezygnując z przekazania pieniędzy na konto i wnioskując o przeniesienie odpowiedniej kwoty na następny miesiąc lub kwartał

W wyroku z 8 listopada 2005 r. (I CK 167/05) Sąd Najwyższy stwierdził, że egzekucję należy uznać za dopuszczalną także wtedy, gdy dłużnik wprawdzie świadczenia jeszcze nie otrzymał, ale mu je przyznano, albo też dłużnik na podstawie prawa niezbywalnego wystąpił już

z roszczeniem o pewne świadczenie majątkowe. Z podobną sytuacją mamy do czynienia, gdy na skutek złożenia przez dłużnika deklaracji w celu skorzystania z prawa do pomniejszenia VAT należnego uruchamiany jest mechanizm zwrotu kwoty różnicy podatku.

Oznacza to m.in., że już tylko z tych względów ograniczenie egzekucji na podstawie 831 § 1 pkt 3 kodeksu postępowania cywilnego (dalej k.p.c.) nie dotyczy kwoty różnicy podatku podlegającej zwrotowi. Zgodnie z tym przepisem nie podlegają egzekucji prawa niezbywalne, chyba że możność ich zbycia wyłączono umową, a przedmiot świadczenia nadaje się do egzekucji albo wykonanie prawa może być powierzone komu innemu.

W ocenie SN tego stanowiska nie podważa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9304

Wydanie: 9304

Spis treści
Zamów abonament