Kierowca nie może zamówić fotochromów na koszt szefa
Szkła korygujące wzrok należą się zatrudnionym przy monitorach ekranowych. Ci prowadzący służbowe auto mogą się ubiegać jedynie o klasyczne okulary przeciwsłoneczne
- Nie korzystamy z usług zewnętrznych firm transportowych i kurierskich – mamy własnych pracowników – kierowców. W załączniku do regulaminu pracy, w tabeli norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla zatrudnionych na stanowisku kierowca, przewidziano, że mają oni prawo raz na sześć miesięcy do okularów przeciwsłonecznych. Dwie osoby z wadami wzroku wnioskują o szkła korygujące z fotochromami zamiast okularów przeciwsłonecznych. Czy musimy je im zapewnić jako środki ochrony indywidualnej? – pyta czytelnik.
Art. 2376 § 1 k.p. nakłada na pracodawcę obowiązek dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej osłaniających go przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku. Nie można dopuścić podwładnego do pracy bez środków ochrony indywidualnej, przewidzianych na danym stanowisku (art. 2379 k.p.).
Ich definicję podaje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm., dalej rozporządzenie w sprawie bhp).
Rolą pracodawcy jest wybór środków ochrony indywidualnej i precyzyjne określenie w przepisach wewnątrzzakładowych, jakie należy stosować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta