Wykluczenie tylko za świadome podanie nieprawdziwych informacji
Ustawodawca dopuścił poprawianie złożonych w postępowaniu dokumentów, pomimo że mogły one zawierać informacje niezgodne z rzeczywistością
Wyrokiem z 19 lipca br. Sąd Okręgowy Warszawa – Praga potwierdził, że sankcję wykluczenia wykonawcy z postępowania stosować można wyłącznie w przypadku świadomego podania nieprawdziwych informacji.
Odmienny pogląd
Tym samym Sąd Okręgowy nie zgodził się z prezentowanym w części orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej stanowiskiem, zgodnie z którym nie mają znaczenia przyczyny, z powodu których doszło do podania przez wykonawcę informacji niezgodnych z rzeczywistym stanem faktycznym.
Jak to było
Wyrok wydany został na gruncie prowadzonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA w Warszawie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na „Zaprojektowanie i wybudowanie zintegrowanego systemu sterowania i kierowania ruchem kolejowym na odcinku Warszawa – Okęcie – Radom linii nr 8 w ramach projektu POIiŚ 7.1-19.1 „Modernizacja linii kolejowej nr 8, odcinek Warszawa – Okęcie – Radom”.
Skarga prezesa
Skarga na wyrok KIO wniesiona została przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
Wagi omawianego rozstrzygnięcia nie sposób przecenić. W dotychczasowym orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej ukształtowały się bowiem dwie konkurencyjne linie orzecznicze w kwestii interpretacji omawianej przesłanki wykluczenia.
Zgodnie z treścią art. 24 ust. 2 pkt 3) ustawy z 29 stycznia 2004 r. — Prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta