Koniec podwójnej zaliczki
Przedsiębiorca, który złoży zeznanie podatkowe do 20 stycznia następnego roku i wpłaci wynikający z niego podatek, nie będzie musiał odprowadzić zaliczki za grudzień. Nie zawsze się to jednak opłaca
Do końca 2011 r. przedsiębiorcy rozliczający podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zaliczkę za ostatni miesiąc (bądź kwartał ) danego roku podatkowego płacili do 20 grudnia. Była ona równa zaliczce za miesiąc (kwartał) poprzedni, czyli za listopad bądź III kwartał.
W praktyce wiązało się to z przykrym obowiązkiem zapłaty w grudniu podwójnej zaliczki na podatek, tym bardziej dotkliwym, że zbiegającym się z innymi dodatkowymi kosztami w okresie świątecznym.
Podobne zasady obowiązywały przedsiębiorców opłacających CIT.
Począwszy od 2012 r., na podstawie znowelizowanego art. 44 ust. 6 ustawy o PIT (odpowiednio art. 25 ust. 1a i 1c ustawy o CIT) zlikwidowany został obowiązek zapłaty zaliczki na podatek w podwójnej wysokości. Obecnie zaliczki miesięczne podatnicy są obowiązani wpłacać do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast zaliczki kwartalne są płatne do 20. dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka.
Zaliczka za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego powinna więc wpłynąć do urzędu skarbowego do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Jeżeli jednak podatnik przed upływem tego terminu złoży zeznanie roczne i zapłaci podatek z niego wynikający, to nie będzie musiał wpłacać zaliczki za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta