Za co sąd może nałożyć grzywnę
Nieusprawiedliwiona nieobecność na rozprawie dotyczącej prawa pracy może stronę lub świadka drogo kosztować. Lepiej się nie narażać lub postarać o rzetelne usprawiedliwienie absencji
Art. 475 kodeksu postępowania cywilnego wymienia narzędzia, które sąd może wykorzystać, aby zdyscyplinować stronę postępowania w sprawie z zakresu prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych. Chodzi o taką sytuację, gdy uchyla się ona bez usprawiedliwionych powodów od wykonania postanowień lub zarządzeń w toku procesu.
Do 5 tys. złotych
Sąd nakłada na nią fakultatywnie grzywnę według przepisów o karach za niestawiennictwo świadka i odmawia przyznania kosztów albo stosuje jeden z tych instrumentów.
Przykład
Sędzia sądu pracy wydał zarządzenie, w którym zobowiązał pana Krzysztofa, właściciela warsztatu samochodowego, aby przedłożył akta osobowe pani Adrianny w sprawie wytoczonej przez nią o wypłatę zaległego wynagrodzenia. Nie podając jednak żadnych przyczyn, pan Krzysztof nie wykonał tego zarządzenia. Dlatego nałożono na niego 1 tys. zł grzywny. Sąd mógł poprzestać na wymierzeniu tej kary porządkowej albo połączyć ją z odmową przyznania panu Krzysztofowi zwrotu kosztów procesu w całości albo w części.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta