Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyrównanie pensji trzeba rozliczyć

17 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Michał Jakubowski

Gdy sąd uzna, że pracownik nie otrzymał pełnego należnego mu wynagrodzenia, rola pracodawcy nie kończy się na dokonaniu wypłaty. Musi jeszcze odpowiednio naliczyć składki i przekazać je ZUS

- Musimy wypłacić byłemu pracownikowi wyrównanie płacy po wyroku sądu. Chodzi o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Jak rozliczyć składki od tych pieniędzy, jeśli nie zatrudniamy już tej osoby? Czy mamy zastosować stawki obowiązujące w okresie, za który przysługuje wyrównanie, czy obecne? Czy liczyć składki od odsetek? I czy trzeba korygować jakieś dokumenty rozliczeniowe? – pyta czytelnik.

Od wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi – zarówno w okresie zatrudnienia, jak i po jego ustaniu – składki ma obowiązek rozliczać i odprowadzać pracodawca. Dotyczy to zarówno tych na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, jak i ewentualnie na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9311

Wydanie: 9311

Spis treści
Zamów abonament