Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie kluby nadal daleko za Europą

17 sierpnia 2012 | Sport | Stefan Szczepłek
Legia – Ruch: Daniel Ljuboja, Marek Zieńczuk, Rafał Grodzicki. Ich warto było oglądać
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa
Legia – Ruch: Daniel Ljuboja, Marek Zieńczuk, Rafał Grodzicki. Ich warto było oglądać

Dzisiaj zaczynają się rozgrywki. Kluby zbiedniały, znaczących transferów nie było. Niezmienni są tylko kibice i ich nadzieje

Firma Deloitte, analizująca rynek sportowy, podała niedawno informację, że najbogatszym polskim klubem roku 2011 była Legia Warszawa. Zarobiła 64,5 mln złotych.

Wpływy Wisły Kraków wyniosły 55,4 mln, a Lecha – 38,7 mln zł. Dziesięć klubów ekstraklasy i I ligi zanotowało wzrost przychodów, a sześć spadek. Polonia Warszawa, Widzew i Górnik Zabrze nie zostały uwzględnione, ponieważ nie dostarczyły danych. W wyniku bałaganu, lekceważenia czy obaw?

Podstawą do sporządzenia raportu był dane pochodzące z tzw. dnia meczowego (bilety, karnety, katering), praw do transmisji oraz wpływy ze sprzedaży gadżetów, od sponsorów i reklamowe. Łączne wpływy klubów ekstraklasy zamknęły się kwotą 363 mln złotych.

Czekanie na szejka

To dużo pieniędzy. Ale niewiele w porównaniu z innymi europejskimi ligami. Pod względem wpływów ekstraklasę wyprzedzają nawet kluby Belgii, Szkocji i Austrii, a więc krajów, z którymi od biedy możemy się porównywać pod względem sportowym.

Zasada: im więcej pieniędzy, tym wyższy poziom i więcej sukcesów, rzadko jest łamana. Szejkowie z rejonu Zatoki Perskiej nie byli w stanie zbudować futbolu na wysokim poziomie u siebie, więc zainwestowali w kluby europejskie. I zbierają owoce na Wyspach Brytyjskich, w Hiszpanii czy we Włoszech. Do Polski na razie się nie wybierają....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9311

Wydanie: 9311

Spis treści
Zamów abonament