Stan zdrowia kandydata to tabu
Podpisując angaż, przyjmujemy chętnego do pracy, ale czy zdolnego do niej? O tym szef przekona się po zawarciu kontraktu i orzeczeniu lekarskim dopuszczającym etatowca do zadań. Sprawdzi to dzięki zatrudnieniu na czas próby
Nie wszyscy pracodawcy są świadomi, jak daleko posunięte jest ryzyko związane z zatrudnianiem, np. to wynikające z przyjęcia tego, kto nie może być dopuszczony do pracy ze względu na przeciwwskazania medyczne.
Stosownie do art. 229 § 1 pkt 1 k.p. wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy. A więc nie ubiegający się o zatrudnienie, ale już zatrudnieni, a ściślej rzecz ujmując, ci, z którymi zawarto umowę o pracę.
Wybierając najodpowiedniejszego według pracodawcy kandydata i podpisując z nim kontrakt, jeszcze nie wiadomo, czy jest to osoba zdolna do wykonywania określonego rodzaju pracy. Pracodawca nie może bowiem domagać się od aplikującego o etat żadnych informacji na ten temat.
Art. 221 § 1 k.p. zawiera zamknięty katalog danych o kandydacie, których może oczekiwać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta