Czy premia zwiększy zasiłek
Uznaniowy charakter składnika wynagrodzenia nie przekreśla możliwości jego wliczenia do podstawy wymiaru świadczenia za czas absencji zdrowotnej
Monika Hernecka
Joanna Machowska
Najczęstszym problemem przy wyliczaniu podstawy wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku jest ustalenie, które składniki trzeba wliczyć, a które pominąć. Część z nich zawsze uwzględnia się w obliczeniach. Dotyczy to m.in. wynagrodzenia urlopowego (traktuje się je na równi z pensją za pracę), dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych czy za pracę w nocy. Problemów przysparzają natomiast składniki typu premia czy nagroda.
Większość z dylematów można rozwiązać, kierując się zapisami w regulaminie wynagradzania czy w zakładowym układzie zbiorowym opracowanym bardzo szczegółowo. Zwykle tam powinna się znaleźć wskazówka co do charakteru składnika i tego, czy wpłynie on na wysokość zasiłku. Jeżeli jednak pracodawca nie ma obowiązku tworzenia żadnego z tych dokumentów lub nie są one wystarczająco szczegółowe, powstają liczne wątpliwości.
Do 6 lipca 2008 r. w sytuacji, gdy przepisy jasno nie wskazywały, że dany składnik pensji nie przysługuje za czas absencji chorobowej, jasne było, że należy go pominąć w obliczeniach. Ale 7 lipca 2008 r. wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06; DzU nr 119, poz. 771). Uznał on, że art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta