Wstęp na siłownię z 23-proc. VAT
Przedsiębiorcy mają wątpliwości, jak wysokim podatkiem obciążyć bilety i karnety pozwalające korzystać z urządzeń sportowych. Najnowsze interpretacje nakazują stosować stawkę podstawową, wcześniejsze pozwalały na 8-proc.
Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 proc. Artykuł 146a ustawy o VAT podnosi jednak ją jednak do 8 proc. (od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.).
Niektóre regulacje zawarte w tym załączniku budzą jednak wątpliwości. Przykładem jest poz. 186. Zgodnie z nią preferencyjną stawkę stosuje się, gdy podatnik świadczy „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu”(bez względu na symbol PKWiU).
Pojawia się bowiem pytanie, czy przepis ten może stosować właściciel siłowni i sauny, który sprzedaje bilety wstępu lub karnety?
Początkowo korzystne odpowiedzi
Początkowo fiskus udzielał na to pytanie odpowiedzi korzystnych dla podatników. Przykładem jest interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 12 lipca 2011 r. (IPPP1-443- -775/11-2/EK). Pytanie zadał przedsiębiorca świadczący usługi w zakresie obejmującym: klub fitness, aerobik, jogę, boks, siłownię oraz saunę. Usługi te sklasyfikowane są pod pozycją: 93.13.Z-Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej oraz 96.04.Z- Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej.
Zapytał, czy może stosować 8-proc. stawkę VAT przy sprzedaży biletów i karnetów dla klientów? Jego zdaniem takie uprawnienie mu przysługuje....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta