Szczególne zasady dla energetyki
Nowe przepisy wprowadzają istotne ułatwienia proceduralne w związku z udzielaniem zamówień publicznych, które dotyczą przygotowania i budowy elektrowni jądrowych
Ze względu na znaczenie energetyki jądrowej dla bezpieczeństwa państwa ustawodawca przyjął odrębne uregulowania związane z funkcjonowaniem obiektów energetyki jądrowej. Kluczowe znaczenie ma ustawa z 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej i obiektów towarzyszących (dalej: „ustawa”).
Poza stworzeniem ram prawnych obejmujących całokształt procesu inwestycyjnego w zakresie przedsięwzięć związanych z budową obiektów energetyki jądrowej, w tym w szczególności określeniem procedur uzyskiwania niezbędnych opinii, zgód i decyzji administracyjnych wprowadza ona szczególne regulacje dotyczące udzielania zamówień na realizację inwestycji w zakresie budowy obiektów energetyki jądrowej.
jakie plany
Rozwój energetyki jądrowej jest wynikiem przyjęcia „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku”, a także „Ramowego harmonogramu działań na rzecz energetyki jądrowej”.
W dokumentach tych przewidziano dywersyfikację struktury wytwarzania energii elektrycznej, do której miałoby dojść dzięki wdrożeniu energetyki jądrowej. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej, w optymalnej kosztowo strukturze nowych elektrowni systemowych do 2030 roku w Polsce powinny działać bloki jądrowe o sumarycznej mocy netto co najmniej 4500 MW.
Na pierwszego
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta