Podatek naliczany jest od ceny, a nie wartości rynkowej
Jeśli sprzedawca nie jest powiązany z kupującym, to podstawą obliczenia podatku od towarów i usług jest obrót. Nie ma wtedy znaczenia, że transakcja powoduje stratę
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z brzmienia tego przepisu jednoznacznie wynika, że warunkiem opodatkowania jest odpłatność. Nie oznacza to jednak, że przepis ten ma zastosowanie tylko, gdy dostawca lub świadczący usługę osiągnął zysk.
Z odpłatnością mamy bowiem do czynienia również w sytuacji, gdy otrzymana zapłata co najwyżej pokrywa jedynie koszty sprzedanego towaru lub usługi (tak interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 czerwca 2011 r., ILPP2/ 443-650/08/11-S/MR).
Wyjątki
Od zasady wynikającej z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT ustawodawca przewidział jednak wyjątki. Zostały one zawarte w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. W myśl tego pierwszego przepisu przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta