Praca na niepełny etat bez składek na pomostówki
Sąd Najwyższy uznał, że składki na Fundusz Emerytur Pomostowych trzeba płacić tylko, gdy jest szansa na emeryturę pomostową, czyli od pensji pełnoetatowców pracujących w trudnych warunkach. ZUS wciąż nie zmienił zdania
Ten ważny dla płatników wyrok Sąd Najwyższy wydał 22 lutego 2012 r. (II UK 130/11). Trzeba jednak pamiętać, że orzeczenie to zapadło w jednostkowej sprawie. To oznacza, że tylko w niej interpretacja przedstawiona przez SN jest wiążąca dla sądu niższej instancji.
Niemniej jest w końcu światełko w tunelu i punkt zaczepienia, by walczyć o to, aby z kieszeni szefa nie wypływały dodatkowe pieniądze za zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na częściowych etatach. Z własnych środków pracodawcy opłacają bowiem za te osoby 1,5-procentową składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP).
Jaki był problem
Zgodnie z interpretacją ZUS ustawy o emeryturach pomostowych wymiar czasu pracy, w jakim pracownik wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub charakterze, nie ma znaczenia, jeśli chodzi o obowiązek opłacania składki na FEP. Jest ona należna również od pensji podwładnych zaangażowanych na część etatu.
Organ rentowy uważa bowiem, że z art. 35 ust. 1 wskazanej ustawy z 19 grudnia 2008 r. (DzU nr 237, poz. 1656 ze zm.) nie wynika, by taki obowiązek dotyczył tylko tych osób, które mają szansę na emeryturę pomostową. A osoby pracujące w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na część etatu nie mogą na nią liczyć. Mimo to pracodawca musi opłacać od ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta