Bóg na pierwszym miejscu
Dialog między katolikami i prawosławnymi albo wyrwie się z ograniczeń polityki i nasycony będzie duchem nauki Jezusa, albo pozostanie czystym decorum – przypomina publicysta
W czasie niedawnego pobytu patriarchy Cyryla w Polsce media i komentatorzy roztrząsali wszystkie możliwe aspekty tej wizyty. Najrzadziej odnosili się jednak do refleksji obu Kościołów na temat stosunku dzisiejszego świata do Boga i problemu sekularyzacji.
Przeciw agresywnej laicyzacji
– Wy w Polsce, a my w Rosji, w byłym ZSRR, mamy świadomość, co to znaczy budować państwo i wspólnotę bez Boga. Mamy unikalne doświadczenie, co to znaczy budować przez ludzi państwo bez Boga, i wiemy, że taka budowa obraca się później przeciwko samemu człowiekowi – powiedział Cyryl I w czasie wizyty na świętej górze Grabarce.
Nikt w głównych telewizjach tych słów nie interpretował ani nie przekładał na sytuację w naszych krajach – choćby na dyskusję, czy należy utrzymać przepisy o ochronie uczuć religijnych.
Niewiele komentarzy wywołało też złożenie przez Cyryla kwiatów pod białostockim pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki. A przecież zarówno czysto chrześcijańskie wezwanie do pojednania, jak i deklaracja woli wspólnego przeciwdziałania agresywnej sekularyzacji były najważniejszymi przesłaniami wizyty gościa z Moskwy.
Jak się jednak zdaje, skończyły się czasy, gdy liberalne media starały się zrozumieć specyfikę chrześcijaństwa. Teraz gdy liberalny świat czegoś nie rozumie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta