Kiedy wynagrodzenie za urlop nie zwiększy zasiłku
Gdy pracownik otrzymuje wyłącznie stałe składniki pensji, przy uzupełnianiu płacy przed naliczaniem wysokości chorobówki trzeba pomijać należności za czas wypoczynku. Przy zmiennych składnikach obliczenia się komplikują
Co do zasady stosując przepisy ustawy zasiłkowej, należy traktować czas urlopu wypoczynkowego na równi z przepracowanym, a wynagrodzenie za urlop na równi z pensją za pracę.
Standardowo zatem przychodem, który uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku, jest suma wynagrodzenia za dni pracy i pensji za urlop wypoczynkowy. Tak jednak nie jest w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie stałe, a pensję za miesiąc, w którym wystąpił urlop wypoczynkowy, trzeba uzupełnić.
- W sierpniu zachorował pracownik i uzyskał prawo do wynagrodzenia chorobowego. Otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie stałe (w rozumieniu przepisów ustawy zasiłkowej). W kwietniu br., za który wynagrodzenie musimy uwzględnić w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego, zatrudniony był niezdolny do pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem przez pięć dni. Za ten okres otrzymał zasiłek opiekuńczy. W tym samym miesiącu przepracował 12 dni (96 godz.), natomiast przez trzy dni przebywał na urlopie wypoczynkowym (obowiązywały go 20 dni robocze, 160 godzin). W jaki sposób powinniśmy uzupełnić wynagrodzenie pracownika za kwiecień, w celu uwzględnienia go w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należnego w sierpniu? – pyta czytelnik.
Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta