Prokuratura: stan nadzwyczajny
Należy przerwać prace nad nowelizacją ustawy o prokuraturze i zająć się tworzeniem nowych przepisów w gronie politycznie neutralnym – wskazuje prokurator
Padła komenda: cała naprzód! Rozpętała się wojna. Stan, w którym milczą prawa oraz muzy, a nierzadko i ratio. Zero szans na pokój bez aneksji i kontrybucji.
Nie, to nie opis gry w bitwę morską pod hasłem „Jutrzenka". To przyszłość. Oferuje się ją prokuraturze i prokuratorom w rządowym projekcie noweli do ustawy z 25.06.1985 r. o prokuraturze (DzU z 2011 r. nr 270, poz. 1599 z późn. zm.; dalej: u.p.) oraz dziewięciu innych ustaw, stworzonym potajemnie w resorcie sprawiedliwości, skierowanym do konsultacji i uzgodnień w redakcji z 9.07 br.
Projekt liczy 109 stron. Czyta się trudno (maczek). Ingeruje w ponad połowę aktu prawnego, który osacza. W 83 punktach zawiera 156 propozycji co do jeszcze większej liczby artykułów i ustępów. Rozsadza ustawę matkę i jej krąg, uderza w ład konstytucyjny. Nie słucha § 84 załącznika do rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej" (DzU nr 100, poz. 908), według którego jeżeli zmiany wprowadzane w ustawie miałyby być liczne albo miałyby naruszać konstrukcję lub spójność ustawy albo gdy ustawa była już poprzednio wielokrotnie nowelizowana, opracowuje się projekt nowej ustawy.
W motywach brzmi język propagandy politycznej. Np. podległość funkcjonalną prokuratora generalnego aż czterem organom dwojga władz, w tym – poza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta