Jaki VAT na użytkowanie wieczyste
O wysokości podatku na użytkowanie wieczyste decyduje moment jego ustanowienia. Oznacza to, że niektórzy będą musieli uiszczać opłaty z 23-proc. VAT, nawet gdy podstawowa stawka zostanie obniżona
Ustanowienie użytkowania wieczystego dla celów VAT jest dostawą towarów. Od 1 grudnia 2008 r. wynika to wyraźnie z art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste.
Wcześniej toczyły się na ten temat spory. Zakończyła je uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 stycznia 2007 r. (I FPS 1/06). Z niej również wynika, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jest dostawą towarów. Od razu bowiem na użytkownika przenoszone jest prawo do rozporządzenia towarami jak właściciel. W konsekwencji o wysokości stawki podatku decyduje brzmienie przepisów w momencie ustanowienia użytkowania wieczystego.
NSA w uchwale wyjaśnił też, że „opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego przed 1 maja 2004 r., gdy taka czynność nie podlegała podatkowi od towarów i usług, po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług ani nie zawiera w sobie należnego podatku, ani też nie powinna być powiększona o taki podatek na podstawie przepisów tej ustawy”.
Zmiana przepisów
Gdy od 1 stycznia 2011 r. wzrosła podstawowa stawka VAT z 22 proc. na 23 proc. wiele gmin zaczęło zadawać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta